Både vi och Gårdarike befinner oss i likande situationer med en bred och ambitiös tjejgrupp. Men där underlaget är lite för knapert för att vi ensamt ska kunna erbjuda spel på flera utvecklingsnivåer. Tillsammans täpper vi till den luckan och spelartruppen i Malmö kommer kunna spela i tre olika serier på olika nivåer till säsongen 18-19 samt utökade träningsmöjligheter för de som vill.
Att vi även får tillbaka en så meriterad och erfaren tränare som Charles kommer ge extra kraft till samarbetet. Laget kommer att träna/spela på vardera ort och utöver detta lag kommer vi att ställa upp i Flickor CD lätt & svår serie.
”Jag ser väldigt positivt på att ha ett samarbete med en annan förening och att det möjliggör en bredare utvecklingsplattform för våra och Gårdarikes spelare. Tjejerna börjar komma i en ålder där vissa vill utmanas lite mer i sin idrott och äntligen får vi en serietillhörighet för våra tjejer födda 2003 (som numerärt få till antalet och därmed har fått spela på dispens tidigare). Det här hoppas jag gör att vi både behåller och utvecklar våra spelare. Vi kommer även att koppla 03-laget lite mer mot vår elitsida med Dam U och A som vi hoppas ska kunna entusiasmera lite extra. ” . Kommenterar Klubbchefen Mikael Jeppsson.