Söndag
16 Dec 2 matcher
Söndag
06 Jan 2 matcher
Lördag
12 Jan 2 matcher
Söndag
20 Jan 2 matcher
Lördag
26 Jan 2 matcher
Lördag
09 Feb 1 match
Söndag
10 Feb 1 match
Fredag
15 Feb 1 match
Lördag
16 Feb 1 match
Söndag
17 Feb 1 match
Idag 1 match
Söndag
24 Feb 1 match
Onsdag
27 Feb 1 match
Lördag
02 Mar 1 match
Söndag
03 Mar 1 match
Lördag
09 Mar 2 matcher
Fredag
15 Mar 1 match
Söndag
17 Mar 2 matcher
Lördag
23 Mar 1 match

Gemensamt flicklag med Gårdarike

4 juli 2018 12:00
Förening

Tillsamman med Gårdarike IBK kommer vi till hösten ha ett gemensamt lag i Flickor B (födda 2003). Laget kommer b la att ledas av vår fd huvudtränare i Dam U, Charles Hansen.


Både vi och Gårdarike befinner oss i likande situationer med en bred och ambitiös tjejgrupp. Men där underlaget är lite för knapert för att vi ensamt ska kunna erbjuda spel på flera utvecklingsnivåer. Tillsammans täpper vi till den luckan och spelartruppen i Malmö kommer kunna spela i tre olika serier på olika nivåer till säsongen 18-19 samt utökade träningsmöjligheter för de som vill.

Att vi även får tillbaka en så meriterad och erfaren tränare som Charles kommer ge extra kraft till samarbetet. Laget kommer att träna/spela på vardera ort och utöver detta lag kommer vi att ställa upp i Flickor CD lätt & svår serie.

”Jag ser väldigt positivt på att ha ett samarbete med en annan förening och att det möjliggör en bredare utvecklingsplattform för våra och Gårdarikes spelare. Tjejerna börjar komma i en ålder där vissa vill utmanas lite mer i sin idrott och äntligen får vi en serietillhörighet för våra tjejer födda 2003 (som numerärt få till antalet och därmed har fått spela på dispens tidigare). Det här hoppas jag gör att vi både behåller och utvecklar våra spelare. Vi kommer även att koppla 03-laget lite mer mot vår elitsida med Dam U och A som vi hoppas ska kunna entusiasmera lite extra. ” . Kommenterar Klubbchefen Mikael Jeppsson.