Lördag
27 Jan 2 matcher
Lördag
10 Feb 1 match
Söndag
11 Feb 1 match
Söndag
18 Feb 2 matcher
Lördag
24 Feb 1 match
Söndag
25 Feb 1 match
Lördag
02 Mar 2 matcher
Fredag
08 Mar 1 match
Lördag
09 Mar 1 match
Söndag
10 Mar 1 match
Lördag
16 Mar 1 match
Lördag
23 Mar 1 match

Unikt lag tävlar vid Veteran-SM i Uppsala

31 januari 2024 06:00
Mer Än En Sport

Uppsala och IFU Arena förbereder sig för en spännande helg den 2-4 februari 2024 när Veteran-SM arrangeras för andra året i rad. Med förväntan på härliga matcher och ett rekordstort antal deltagande lag, ser Malmö FBC fram emot att vara med på ett minnesvärt mästerskap.


Uppsala och IFU Arena förbereder sig för en spännande helg den 2-4 februari 2024 när Veteran-SM arrangeras för andra året i rad. Med förväntan på härliga matcher och ett rekordstort antal deltagande lag, ser Malmö FBC fram emot att vara med på ett minnesvärt mästerskap.

Tävlingen omfattar fem kategorier: Damer 35 år och äldre, Damer 45 år och äldre, Herrar 35 år och äldre, Herrar 45 år och äldre och så den nya klassen Damer och Herrar 64 år och äldre. Ingen dispens ges för underåriga spelare, vilket betonar tävlingens fokus på erfarenhet och veteraners deltagande.

Det är helt nytt och unikt att nu även den äldre målgruppen kan delta och där ska Malmö FBC vara med och delta.

Inte nog med att Malmö FBC ska delta, förening skickar inte bara ett utan två lag till Uppsala med klubbens äldsta deltagare! Och dessa deltagare kommer spela sina första innebandymatcher någonsin. Det blir helt enkelt en helg att se fram emot för oss alla.

Laget tränar hårt inför resan till Uppsala och ser fram emot att visa upp sin skicklighet på planen.

Resan till Uppsala inleds den 2 februari och efter en lördag fylld av spännande matcher den 3 februari återvänder laget till Malmö under söndagen.

Med fokus på klassen vi deltar i så kommer här information hur spelupplägget ser ut så du vet vad som händer.

Spelupplägget innefattar gruppspel med tre lag i varje grupp. Det vinnande laget från varje grupp går vidare till final, medan det andra placerar sig för en match om tredje pris och det tredje laget spelar om femte pris.

Varje match i gruppspelet är 2 x 10 minuter långt.

Grupp A består av:

Karlstad IBF IK Sirius FBC Malmö FBC 1

Grupp B inkluderar:

Sigtuna IF IBK Sundborns GoIF Malmö FBC 2.

Spelschemat för lördagen den 3 februari på IFU Arena ser ut enligt följande:

Grupp A (Plan 1):

  • 12.00: Karlstad IBF vs IK Sirius FBC
  • 12.40: IK Sirius FBC vs Malmö FBC 1
  • 13.20: Malmö FBC vs Karlstad IBF

Grupp B (Plan 2):

  • 12.00: Sigtuna IF IBK vs Sundborns GoIF
  • 12.40: Sundborns GoIF vs Malmö FBC 2
  • 13.20: Malmö FBC 2 vs Sigtuna IF IBK

På lördagskvällen spelas placeringsmatcherna på Plan 1 på IFU Arena:

  • 17.30: Match om 5:e plats
  • 18.00: Match om 3:e plats
  • 18.30: Final

Vi kommer uppdatera så mycket vi kan via klubbens instagramkonto, följ oss här.

Vi önskar dem lycka till och ser fram emot att se dem tävla med hjärtat och erfarenheten som bara veteraner kan erbjuda!