Ludvig Wu ser fram emot att få kombinera sin VM-debut med att spela inför en bekant publik i Malmö.– Jag är sjukt stolt över att få representera mitt land och min stad på samma gång. Tror inte det är många som någonsin har cyklat till en VM-match man själv ska spela. Det ska bli kul! säger Ludvig.
Med matcher mot Slovenien, Danmark och Thailand väntar varierat motstånd i gruppspelet. Ludvig är tydlig med sin inställning:– Jag har ingen koll på motståndet. Jag förväntar mig alltid vinst oavsett motstånd.
Polens förberedelser har inte bara handlat om taktik och fysik utan också om att bygga sammanhållning i laget.– Mycket kallbad och gruppdynamik, beskriver Ludvig om uppladdningen inför VM.
Laget har en stark laganda, vilket Ludvig ser som en av deras främsta styrkor.– Vår mentalitet. Vi kämpar alltid till sista sekund oavsett vad det står och har en god sammanhållning.
Utöver prestationen på planen ser Ludvig fram emot att bidra till innebandyns utveckling och inspirera unga spelare.– Att inspirera en ny generation innebandyspelare. Jag hörde att det kommer komma många kids så det blir show för att visa att alla kan spela innebandy, inte bara Sverige.
Med Ludvig Wu spelare och Patric Johansson som huvudtränare har Polen en tydlig Malmö-koppling i årets VM. Turneringen inleds den 7 december, och Malmö FBC önskar Ludvig och det polska laget stort lycka till!